Asgari Ücret Alanlar Kredi Kullanabilir mi?

Genel olarak bankalar asgari ücretlilere kredi kullandırabilmek için talep edilen kredi tutarına bağlı olarak, ekstra bir gayrimenkul ipoteği veya kefil istemektedirler.

Bankaların kredi kullandırım esnasında tüketiciden gelir belgesi talep ederler. Gelir belgesine göre banka, tüketiciye kullandıracağı kredi miktarına karar verir. Kredi hesaplaması yapıldığında aylık kredi taksitlerinin aylık gelirin yarısından fazla olmaması gerekir. Örneğin 10 yıl vadeli 0.98 faiz oranlı 30 bin TL konut kredisinin konut kredisi hesaplamasına göre aylık taksiti 426 TL 'dir. Bu durumda banka tüketiciden minimum 852 TL gelir belgesi talep eder. Bu tutarda gelir belgelenemiyorsa banka kredi başvurusuna onayı verebilmek için tüketiciden ekstra bir gayrimenkul ipoteği veya kefil talep edebilir.

Kullanılacak kredi ihtiyaç kredisi veya taşıt kredisi gibi daha düşük tutarlı krediler ise ve kefilsiz kredi almak isteniyorsa, talep edilen kredi tutarı mümkün olduğunca düşük tutulmalıdır. Genel olarak bankalar asgari ücretlilere kefil karşılığında kredi kullandırımına daha sıcak bakmaktadırlar.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.