Bankaya Ödenen Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası Geri Alınabilir mi?

Vadesinden önce kredi kapatıldığınde banka ile tüketici arasında yapılan sözleşme tek taraflı bozulmuş olur ve banka, tüketiciden erken kapatma cezası talep eder.

Banka ile tüketici konut kredisi kullandırım aşamasında kredi sözleşmesi imzalanır. Sözleşmeye göre tüketici, vade boyunca kullandığı konut kredsinin taksitlerini bankaya ödemekle yükümlüdür. Vadesinden önce kredi kapatıldığınde sözleşme tek taraflı bozulmuş olur ve banka, tüketiciden erken kapatma cezası talep eder. Mortgage Kanunu'na göre bu oran %2' yi geçemez.

Erken ödeme ücreti, kredi yapılandırma (refinansman) durumunda da tüketiciden talep edilir. Yeniden yapılandırmada tüketici mevcut kredisini kapatarak yeni bir kredi alacağından ilk kredi vadesinden önce kapatılmış sayılır ve banka erken kapatma ücretini tüketiciden tahsil eder.

Son zamanlarda dosya masrafı, ekspertiz ücreti, kredi kullandırım komisyonu adı altında tüketiciden alınan masrafların, hakem heyetleri ve tüketici mahkemeleri kararları ile tüketiciye iadesine karar verilmiştir.

Örnek olarak Konya 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin 7 Şubat 2012 tarihli kararında, konut kredisi erken ödeme cezasının iptal edilerek erken kapama nedeniyle tüketiciden tahsil edilen 871 liranın müşteriye ödenmesine karar verilmiştir. Benzer bir dava da Ankara Tüketici Mahkemesi'nde yaşanmış ve mahkeme, vatandaşın yapılandırmada ödediği bin 930 liranın iade edilmesine karar vermiştir.  Kararda, borç yapılandırmasını kabul eden bankanın erken ödeme komisyonu ve plan değişikliği adı altında yeniden ücret talep etmesinin usul ve yasaya aykırı oluğu belirtilmiştir.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.