En Düşük Faizli Kredi Her Zaman En Hesaplı Kredi midir?

En düşük faiz veren banka en iyi banka imajı bir çok tüketici için görünürde en çok tercih edilebilir model olarak görünse de, tüketici için en avantajlı seçenek olmayabilir

Kredi kullanma aşamasında olan tüketicinin kafasını en çok karıştıran durumlardan biri de budur. En düşük faiz veren banka en iyi banka imajı bir çok tüketici için görünürde en çok tercih edilebilir model olarak görünmüştür.

Bankaların konut kredilerinde farklı ürün grupları geliştirmişlerdir. İndirimli konut kredisi, avantajlı senaryolar ve buna benzer birçok modeller, tüketiciyi kararsızlığa itmiştir.

Gerçekte bankanın uyguladığı model şudur:

Banka 100.000 TL için 2 seçenek sunsun

1.Standart Konut Kredisi: 120 ay vade, 0,88 faiz oranı, 1.000 TL komisyon

2.İndirimli Konut Kredisi: 120 ay vade, 0,82 faiz oranı, 3.000 TL komisyon

Tüketici aylık ödemeye bakar, 0.88 faiz oranı için 1.353 TL, 0.82 faiz oranı için 1.313 TL. Aylık 40 TL fark için 2. seçeneği tercih eder. Ama önemli bir noktayı atlamıştır. Masrafları hesaba katmamıştır. Masraflar da hesaba katıldığında faiz oranı yüksek olan ilk seçeneğin daha hesaplı olduğu görünür. Daha cazip gibi görünen 2. seçenenekte banka, bir yandan faiz oranını düşürürken, diğer yandan masrafı yükseltmiştir.

En hesaplı seçeneği bulmak için faiz+masrafa, yani “Masraflar dahil faiz oranı”na (MDFO’ya) göre karar vermek en doğru tercih olacaktır.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.