Gelire Göre En Hesaplı Kredi Nasıl Seçilir?

En uygun kredi aslında kişinin gelirine göre aylık taksitleri zorlanmadan ödeyebileceği kredi olarak tanımlanabilir. Bankalar aylık kredi taksitinin, aylık gelirin %50'sini aşmayacak şekilde kredi kullanılmasına onay verir.

En uygun kredi aslında kişinin gelirine göre aylık taksitleri zorlanmadan ödeyebileceği kredi olarak tanımlanabilir. Tüketici, kredi kullanmadan önce ilk aşamada net gelirinin ne olduğunu belirlemektir.

Aylık gelir hesaba katılmadan plansız ve hesapsızca alınan krediler ve taksitler sabit gider kalemi olarak net geliri azaltır. Net gelir hesaplanırken gider olarak bankalar kredi kartı ödemelerini, tüketici ve ihtiyaç kredileri gibi diğer ödemeleri de hesaba katarlar, çünkü tüketicinin bu krediler için ödediği rakamlar konut kredisine olan ödeme gücünü azaltır. Ödeme gücüne göre tüketicinin alacağı kredi miktarına ve vadeye karar vermesi dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir.

Net geliri hesaplayan banka; aylık kredi taksitinin, aylık gelirin %50'sini aşmayacak şekilde kredi kullanılmasına onay verir. Örnek olarak aylık geliri 2.000 TL olan bir kişinin aylık kredi taksitinin 1.000 TL'yi aşmaması gerekir. Bankanın yaptığı bu hesaplamaya göre kalan %50'lik kısmı tüketici diğer  (elektrik, su, telefon, doğazgaz ödemeleri, araç giderleri,  çocuk için okul giderleri, yiyecek-giyecek, sosyal aktivite) harcamalarında kullanabilecektir.

 

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.