Erken Kapatılan Tüketici Kredilerinden Ne Kadar Ücret Alınacak

Erken ödeme ücreti taksit süresinin bitmesine bir yıldan az kalan kredilerde, erken ödenen kredi tutarının binde 5'ini (yüzde 0.5) geçemeyecek. Kredi taksitlerinin bitmesine bir yıldan fazla süre kalan kredilerde ise bankalar erken ödenen kredi tutarının yüzde 1'ine kadar ceza alabilecek.

Şu anda sadece konut kredisi erken ödemelerinde alınan erken çdeme cezası yeni yasa kapsamında diğer tüketici kredilerinden de alınabilecek.

Tüketici kredilerinde erken ödeme hükümlerini düzenleyen 27. maddesine göre tüketici kredisini vadesinden çnce kapatması durumunda bankalar erken ödeme ücreti talep edilebilecek. Erken ödeme ücreti taksit süresinin bitmesine bir yıldan az kalan kredilerde, erken ödenen kredi tutarının binde 5'ini (yüzde 0.5) geçemeyecek. Kredi taksitlerinin bitmesine bir yıldan fazla süre kalan kredilerde ise bankalar erken ödenen kredi tutarının yüzde 1'ine kadar ceza alabilecek.

 

Örnek olarak üç yıl vadeyle 50 bin lira ihtiyaç kredisi kullanan bir kişi, ikinci yıl 25 bin lira toplu para ödemek isterse bankaya 250 TL erken ödeme cezası ödeyecek.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.