Erken Ödeme Cezası Nedir?

Kredi yeniden yapılandırılırken (refinansman) veya kredi borcunun tamamı vadesinden önce kapatılırken banka, %2 ceza alır, buna erken ödeme cezası veya erken kapatma cezası (farkı) denir.

Kredi yeniden yapılandırılırken (refinansman) veya kredi borcunun tamamı vadesinden önce kapatılırken banka,  %2 ceza alır, buna erken ödeme cezası veya erken kapatma cezası (farkı) denir. Bu oran Mortgage Yasası’nda da belirtilmiştir. Sadece Mortagage Yasası yürürlüğe girmeden önce yani 6 Mart 2007'den önce kredi kullananlardan erken ödeme cezasını ödemezler.

Bu cezanın anlamı şu şekilde açıklanabilir:

Banka, seçilen faiz oranı üzerinden tüketiciyle anlaşır. Örnek olarak 100.000 TL kredi ve 120 ay vade ve 1.15 faiz oranı ile kredi alan tüketici, faizlerin 0.90 olduğunu anda kredisine bu orandan devam etmek isteyip anlaşmayı bozma yoluna gidebilir. Anlaşmanın bozulması demek bankanın finansman planının bozulması, dolayısıyla 1.15‘ten alacağı faizden mahrum olması demektir. Banka bu durumda anlaşmayı bozmak isteyen tüketiciden %2 erken kapatma cezası alır. Aynı durum tüketicinin vadesinden önce borcunun tamamını kapatmak istediği durumda da geçerlidir. Örnek olarak 10 yıl vade  ve 1.15' faiz oranı ile kredi kullanan tüketici 3. yılda borcunun tamamını ödeyerek kredisini kapatmak isteyebilir. Bu durumda da banka kalan 7 yıl boyunca alacağı faizden mahrum kalacaktır. Aynı şekilde tüketiciden %2 erken kapatma farkını alarak faiz zararını karşılamaya çalışır.

%2 erken ödeme cezasının %0,5'e indirmesiyle ilgili  çalışmalar, Sanayi Bakanlı'ğı tarafından devam ettirilmektedir.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.