Evin Değerinin %75'inden Fazlası için Konut Kredisi Kullanılabilir mi?

BDDK kararı gereğince bankalar konut ekspertiz değerinin maksimum %75'ine kadar kredilendirme yapabilir. Kalan % 25'lik kısmın tüketici tarafından nakit veya ihtiyaç kredisi kullanarak ödenmesi gerekir.

BDDK kararı gereğince bankalar konut ekspertiz değerinin maksimum %75'ine kadar kredilendirme yapabilir. Kalan % 25'lik kısmın tüketici tarafından nakit ödenmesi gerekir. Peşinatı olamayan tüketiciler kalan %25'lik kısın için ihtiyaç kredisi kullanabilir.

Satın alınacak evin fiyatı alıcı ve satıcı arasındaki anlaşma ile belirlenir. Kredilendirme aşamasında ise esas olan değer, gayrimenkul değerleme uzmanınca hazırlanan ekspertiz raporundaki değerdir. Örnek olarak alıcı-satıcı arasında 100 bin TL olarak anlaşmaya varılan evin değeri eksper tarafından 135 bin TL olarak belirlenebilir. Bu durumda banka evin tamamımı kredilendirmiş olur. ( 135.000 x 0,75= 101.250 TL) Tüketici istediği tutarı kolaylıkla konut kredisi kullanarak sağlayabilir.

Aksi durum da söz konusu olabilir. Ekspertiz sonucunda belirlenen rakam, anlaşmaya varılan tutarın altında da çıkabilir. Bu durumda tüketicinin peşinatı daha yüksek tutması gerekir.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.