Faizler Düştü Kredimi Yeniden Yapılandırmalı mıyım?

Faizler düştüğünde refinansman yapıp yapmamaya karar vermek için kalan borca ve vadeye bakmak gerekir.

Sabit faizli konut kredisi kullananan tüketici, faizler düşünce kredisine düşük faizden devam etmek isteyebilir. Refinansman, yeniden yapılandırma ya da kredi transferi olarak adlandırılan bu durumda tüketicinin ödemekte olduğu kredi kapatılır, düşük faizden yeni bir kredi açılır.

Ancak faizler her düştüğünde yeniden yapılandırma yapmak tüketici için her zaman karlı bir işlem olmayabilir. Hatta tüketici zarar bile edebilir.

Hangi durumda kredi yeniden yapılandırılabilir? Faizler düştüğünde krediyi yapılandırmak her zaman karlı bir işlem midir? Düşük faizden kredisine devam etmek isteyen tüketici kar edeyim derken zarar edebilir mi?

Öncelikle refinansman yapıp yapmamaya karar vermek için kalan borca ve vadeye bakmak gerekir. Kalan vade 24-36 aydan az ve kalan borç, alınan kredi miktarının yarısı kadarsa refinansman yapmak tüketici için çok karlı bir işlem olmayabilir.

Refinansman yaparak aylık taksitler 100-200 TL düşürülebilir.  Ancak aylık ödemelerdeki düşüşe bakılarak karar vermek tüketiciyi yanıltabilir. Hesap yapılırken refinansmanda istenen masrafların da, (erken kapatma cezası ve yeni bir kredi için istenen masrafların da) hesaba katılması ve toplam ödenecek tutarların karşılaştırılması gerekir.

Eğer kalan borç, alınan kredinin yarısından fazla ve vade uzun ise hem aylık taksitleri, hem de toplamda ödenecek faiz azalacağı için refinansman yoluna gitmek tüketici lehine olacaktır.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.