En Uygun Kredi Nasıl Seçilir?

Genelde tüketici aylık taksitlerin düşük olması için faiz oranı düşük ve vadesi yüksek kredi seçeneğini tercih etme eğilimindedir.

Genelde tüketici aylık taksitlerin düşük olması için faiz oranı düşük ve vadesi yüksek kredi seçeneğini tercih etme eğilimindedir.

En düşük faiz veren banka en iyi banka imajı bir çok tüketici için görünürde en çok tercih edilebilir model olarak görünmesini değerlendiren bankalar da kredilerde farklı ürün grupları geliştirmişleridir. İndirimli krediler, avantajlı senaryolar ve buna benzer birçok modellerle tüketicinin karşısına çıkan bankalar, karar verme aşamasında olan tüketiciyi kararsızlığa itmiştir.

Gerçekte bankanın uyguladığı model şudur:

Örnek olarak normal koşullarda bankanın sunduğu model aşağıdaki şekilde olsun

Kredi=100.000 TL

Vade=120 ay

Faiz oranı= 0,88

Komisyon=1.000 TL

Aynı banka “İndirimli Kredi” adı altında aşağıdaki yeni bir ürünü sunsun.

Kredi=100.000 TL

Vade=120 ay

Faiz oranı= 0,75

Komisyon= ? TL

Gerçekte düşük faizli “İndirimli Kredi” alternatifinde de komisyon 1.000 TL midir? 2 seçenek arasında mutlaka bir farklılık olmalıdır. Bu farkllığı yaratan da düşük faiz oranındaki masrafın 1.000 TL'den yüksek olmasıdır. Faiz oranı düşük ve avantajlı gibi görünen bu seçenek değerlendirilmeden önce alınacak masraf dikkatlice incelenmelidir.

Genelde düşük faizli kredi seçeneğinin masrafının 2.000 ve üstü rakamlar olduğu görülür. Gerçekte banka bir yandan faiz oranını düşürmüş gösterirken diğer yandan masrafı yükseltmiştir.  Bu durumda toplam ödenecek faiz+masrafa, yani “Masraflar dahil faiz oranı”na (MDFO’ya) göre karar vermek göre karar vermek en doğru tercih olacaktır. Tüm bankaların masarflar dahil faiz oranı seçeneklerinin görmek için https://www.kredipazari.com sitesindeki banka karşılaştır bölümü kullanılabilir.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.