İhtiyaç Kredisi Erken Kapatıldığında Ödenmiş Olan Hayat Sigortası Primleri Geri Alınabilir mi?

Kredinin erken kapatılması durumunda ödenen primlerin bankadan iadesini isteme hakkı vardır ancak detaylı birçok adımı içeren prosedürü uygulamak gerekir.

Kanuni bir zorunluluk olmasa da kredi kullanımlarında (konut kredisi, ihtiyaç kredisi) hayat sigortasının yaptırılması, krediyi alan kişinin vefatı durumunda varisleri borçtan kurtaran bir uygulamadır. Hayat sigortası çoğu zaman kredi taksitleri içine yayılarak kullanılan kredi vadesi boyunca ödenebilmektedir. Ödeme şekli yıllık ya da kullanılan vade boyunca peşin ödenmesi şeklinde olabilir. Banka peşin ödemelerde indirim yapmaktadır. İndirimin cazipliği ile peşin ödemeyi seçen tüketici, kredinin erken kapatılması durumunda ödenen primlerin iadesi için uğraşmak zorunda kalacaktır.

 

Bu açıdan önerilen ödeme şekli yıllık ödemedir. Örnek olarak 4 yıl vade ile kullanılan ihtiyaç kredisi 2. yılın sonunda kapatılmak istenildiğinde sigorta primleri de yıllık ödendiği için ekstra bir işlem yapmaya gerek kalmayacaktır.Kredinin erken kapatılması durumunda ödenen primlerin bankadan iadesini isteme hakkı vardır ancak detaylı birçok adımı içeren prosedürü uygulamak gerekir. Öncelikle bankaya kredinin kapatıldığı tarih ile primlerin ödendiği  tarih arasındaki farkın iadesi için dilekçe ile başvuruda bulunarak dilekçeye, hayat sigortası primlerinin bankaya ödendiğini ispatlayan belgelerle, kredinin erken kapatıldığı tarihe ait belgeleri ilave etmek gerekir. Tüm bu işlemlere iade süreci başlatılmış olur.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.