İhtiyaç Kredisinde Erken Ödeme İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Tüketici Kredisinde Erken Ödeme İndirimi ve Kredinin Yıllık Maliyet Oranını Hesaplama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik'te (01.08.2003 tarih ve 25186 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan) belirtilmiştir.

Tüketici Kredisinde Erken Ödeme İndirimi ve Kredinin Yıllık Maliyet Oranını Hesaplama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik'te (01.08.2003 tarih ve 25186 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan) belirtilmiştir.  Yönetmelikte, tüketicinin kredi verene borçlandığı toplam miktarı veya vadesi gelmemiş bir ya da birden çok taksidi erken ödemesi halinde, kredi veren tarafından yapılacak faiz ve komisyon indirimi ile kredinin tüketiciye yıllık maliyetinin oransal hesaplanmasına ilişkin usul ve esaslar açıklanmıştır.

Kredinin Tamamının Erken Ödenmesi

İhtiyaç kredisinin erken kapatılması durumunda yapılacak indirim tutarı taksitin içindeki anapara tutarı üzerinden hesaplanır. Sıfır faizli kredi alınması durumunda erken ödeme faiz indirimi uygulanmaz.

İlgili yönetmeliğin 7 maddesine göre; erken ödeme, taksit tarihinde yapılıyorsa vadesi gelen taksit ödemesi, geriye kalan taksit tutarları içerisindeki anapara borcu ve varsa o tarihe kadar tahsil edilmemiş faiz ve kamusal yükümlülükler tahsil edilir.

Erken ödeme, iki taksit tarihi arasında yapılıyorsa; ödeme planında yer alan en son ödenmiş taksit tarihiyle, erken kapatma işleminin gerçekleştiği tarih arasında, anaparaya işleyen faiz tutarı, en son ödenmiş taksit tarihi itibariyle geriye kalan taksit tutarları içerisindeki anapara borcu ve varsa o tarihe kadar tahsil edilmemiş faiz ve kamusal yükümlülükler tahsil edilir.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.