Kimler İhtiyaç Kredisi Alamaz?

Tüketicinin kredi notu banka kriterlerine uygun değilse ihtiyaç kredisi kullanıldırılmaz. Geçmişte aldığı kredi ödemelerini ve kredi kartı borçlarını düzensiz yatıran, Ödemelerden dolayı idari/kanuni takibe alınan, Beyan ettiği gelir ile belgeleyebildiği geliri farklı olan kişilerin kredi notları da düşük olacağı için kredi kullanmada problem yaşayabilirler.

Kredi almak isteyen kişinin kredi özgeçmişi, kredi notuyla  ölçülür. Her banka tüketiciye kredi kullandırmadan önce tüketicinin kredi notuna bakar.

Tüketicinin aylık geliri ve kredi özgeçmişi (daha önce kullanılan krediler, kredilerin ödeme düzeni, kredi kartı borçları, ödenmeyen krediler (batık krediler) bankaların kullandığı matematiksel bir formülle hesaplanır ve kredi notu (kredibilite) hesaplanır.
Kredi geçmişiyle ilgili tüm bilgiler, Kredi Kayıt Bürosu'nda tutulur. Tüm bankalar, tüketicinin TC Kimlik numarası ile Kredi Kayıt Bürosundaki bu bilgilere erişebilir. TC Kimlik numarası ile tüketicinin kredi notuna bakılır.
Tüketicinin kredi notu banka kriterlerine uygunsa kredi kullanılabilir Aksi halde kredi kullanılamaz. Ancak her müşterinin kredi notu farklı olduğu gibi her bankanın kişiyi değerlendirme kriteri de farklıdır ve bankaya göre değişkenlik gösterir. Kredi notu düşük olduğu için kredi kullanamayan bir tüketici, farklı bir bankadan kredi alabilir.
Buna göre,

  • Geçmişte aldığı kredi ödemelerini ve kredi kartı borçlarını düzensiz yatıran,
  • Ödemelerden dolayı idari/kanuni takibe alınan ,
  • Beyan ettiği gelir ile belgeleyebildiği geliri farklı olan,
  • Kişilerin kredi notları da düşük olacağı için kredi kullanmada problem yaşayabilirler.

 

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.