Kira Vermek mi Krediyle Ev Almak mı?

Uzun vadeli ve yüksek yatırımlı bir seçenek olan konut alımı öncelikle tüketicinin ihtiyacına cevap verebilir nitelikte olmalıdır.

Mortgage Yasası "Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olma" sloganından yola çıkarak ev sahibi olmak isteyen birçok tüketici için umut kaynağı olmuştur.. Uzun vadeli ve yüksek yatırımlı bir seçenek olan konut alımı öncelikle tüketicinin ihtiyacına cevap verebilir nitelikte olmalıdır.

Konut satın almak isteyen kişinin tercihleri farklı noktalarda olabilir.

1. Kiracı olarak oturulan evi satın almak: Öncelikle ödeme gücün ölçülmelidir. Ödenen kira ile alınacak konut kredisi taksit miktari karşılaştırılır. Eğer aradaki fark büyükse, bu miktarin nasıl karşılanması gerektiğinin planlanması gerekir. Ayrıca işsiz kalma, ekstra ve hesapta olmayan diğer harcamalar (sağlık harcamaları gibi) aylık kredi taksitlerinin aksatılması gibi olasılıklar da değerlendirilmelidir. Olağanüstü bu durumlar için bir kenarda nakitin bulunması gerekebilir.

2. Taşınma: Eğer 1-3 yıl içinde tayin ve diğer nedenlerle taşınma durumu varsa, ev almak yerine kiralamak daha avantajlı olabilir. Eğer ev almaya karar verilirse taşınılan yerde ne yapılacağının da planlanması gerekir.

İlk seçenek taşınıldığında evin kiraya verilmesidir. Ancak kira aylık kredi ödemelerini karşılayabilecek midir? Şu anda aylık kiralar mortgage ödemelerinin yaklaşık iki katı düzeyindedir. Bu nedenle, bu seçenek birçok kişiye uymayabilir.

İkinci seçenek, taşınıldığında evin satılmasıdır. Eğer evin artan bir grafikte fiyatı artıyor ve emlak piyayası hakeketliliği ilerleyen dönemlerde de devam edecek gibi görünüyorsa müşteri kolayca bulunup ev satılıp, kar edilebilir.

Ancak, durum her zaman pozitif bir tablo görüntüsü vermeyebilir.  Emlak piyasalarinda kısa vadedeki risk, fiyatların geçiçi bir dönem için olsa da düşmesi durumunda evin satılması büyük zararlara neden olabilir. Alınan krediden daha düşük fiyata satılan ev tüketiciyi hayli zor durumda bırakır. Zarar durumunda, banka zararı paylaşmaz. Her durumda alınan mortgage kredisi ödemesinden ve faizinden tüketici sorumludur. ve banka aylık taksitlerin düzenli ödenmesini koşullar ne olursa olsun tüketiciden talep eder. Ödemelerdeki aksamalar ve gecikmeler evin satışına neden olabileceği gibi, kefil hakkında icra takibi de yol açılabilir.

3. Yatırım Amaçlı Satın Alma: İlk defa ev sahibi olanların daha çok tercih ettiği konut kredisi yatırım amaçlı emlak alımı için de kullanılabilir.

Yatırım amaçlı düşünülen konut alımlarında, konut satıldığı anda net karın ne olacağına bakmak gerekir. Elde edilen net karın alınan riske ve harcadığınız zamana değmesi gerekir.

Yatırım amaçlı konut alımına karar vermeden önce diğer yatırım araçlarnın da değerlendirilmesi (döviz, altın, borsa, hisse senetleri vb) ve tüm seçeneklerin karşılaştırılması gerekir. Tüm yatırım seçeneklerinin avantaj ve dezavantajları belirlendikten sonra alıma karar vermek en doğru tercih olacaktır.

Ancak şunu da unutmamak gerekir ki emlak Türkiye'de uzun vadede hem en az riski olan hem de en çok gelir getiren yatırım araçlarından biridir.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.