Konut Kredimi Alamadım Ekspertiz Ücretimi İade Alabilir miyim?

Ekspertiz işlemleri banka dışındaki firmalar tarafından yapıldığı için banka, tüketicinin iade talebine olumlu yanıt vermez. Bu durumda konut finansman sözleşmesinde ekspertiz raporu masrafının yer alıp almadığına bakmak gerekir.

Banka tarafından kullandırılacak konut kredisi tutarının belirlenebilmesi için konutun değeri uzman eksperler tarafından belirlenir ve konutun değerinin yer aldığı ekspertiz raporu bankaya sunulur. Tüketici, raporda yazan değerin % 75'ine kadar konut kredisi kullanabilir.

Son anda tüketici, alıcı-satıcı arasındaki anlaşmazlıklardan, tapu ile ilgili çıkabilecek sorunlardan ya da diğer nedenlerden dolayı kredisini kullanamayabilir. Bu durumda bankadan ekspertiz ücretinin iadesini talep edebilir. Ancak ekspertiz işlemleri banka dışındaki firmalar tarafından yapıldığı için banka, tüketicinin iade talebine olumlu yanıt vermez. Bu durumda konut finansman sözleşmesinde ekspertiz raporu masrafının yer alıp almadığına bakmak gerekir.

Son zamanlarda 10 yıl geriye dönük dosya masraflarının ve ekspertiz ücretlerinin iade alınabileceğine dair mahkeme kararları bulunmaktadır. Ücret iadesi için, bankanın vereceği kredi limiti ve teminatını belirlemek için yapılan ekspertiz masrafından tüketicinin sorumlu tutulmasının beklenemeyeceğine dair verilen kararlar da örnek gösterilerek yargı yoluna gidilebiiir.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.