Konut Kredisinde Erken Ödeme Cezası Kalkıyor mu?

Kredi borcunu ödeyene faiz indirimi yapılacak ve erken ödeme ücreti, kalan vade sayısı 36'yı aşmayan kredilerde yüzde birini, vade sayısı 36 ayı aşan kredilerde ise yüzde 2'yi geçemeyecek.

Kasım 2013'de Tüketicinin korunmasını düzenleyen tasarı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Kanun, tüketici kredileri ve kredi kartları ile ilgili sözleşmeler, kart üyelik aidatları, ön ödemeli konut satış sözleşmeleri, ayıplı malların iadesi, abonelik sözleşmeleri, reklamlar gibi birçok alanda, tüketici haklarını ve kanuna uymayanlar hakkında uygulanacak yaptırımları düzenliyor.

Konut kredisi kullanan ancak kredi borcunu erken kapatmak isteyen tüketicilerin lehine de yeni düzenlemeler yapıldı.Yapılan düzenleme ile kredi borcunu kapatmak isteyene erken ödeme indirimi sağlanacak. Erken ödeme ücreti, gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen tutarın, kalan vade sayısı 36'yı aşmayan kredilerde yüzde birini, vade sayısı 36 ayı aşan kredilerde ise yüzde 2'yi geçemeyecek.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.