Konut Kredisinde Kalan Anapara Ne Anlama Gelir?

Alınan kredinin taksitlerindeki anaparaya ait olan tutarının bir sonraki taksitte anaparadan düşülen miktarına 'Kalan Anapara' denir.

Konut kredisi kullanıldıktan sonra bankanın tüketiciye sunduğu plana ödeme planı denir. Ödeme planında yer alan kredi taksitlerinin bir kısmı alınan kredi tutarına (Anapara) bir kısmı da bankanın aldığı faize ödenir.

Kredi alan kişi, kredi taksitlerinin ne kadarının anaparaya ne kadarının faize ait olduğunu bilmez. Kredinin ilk yıllarında banka, sadece faizini alır. Örnek olarak 100 bin TL 10 yıl vade, 1.27 faiz oranı ile kredi kullanan kişi, bankaya vade sonunda 195 bin TL ödeyecek olsun. 195 bin TL'nin 100 bin TL'si anapara, 95 bin TL'si faizdir. Tüketicinin 10 yıl boyunca ödeyeceği taksit tutarı sabittir, değişmez. 1.600 TL aylık taksit ödeyecektir.

Taksitlerin ilk yıllarında banka yüksek oranda faizini alır. Örnek olarak tüketici ilk taksit olan 1.600 TL'yi öder. Ancak 1.600 TL'nin sadece 350 TL'si anapaya aittir, kalan 1.250 TL'si faizdir. İlk taksit ödemesinden sonra anapara olan 100 bin TL'nin aslında sadece 350 TL'sini ödenmiştir ve kalan anapara 99 bin 650 TL'dir.

Taksitlerdeki anapara ve faiz oranlamaları her ay değişir. 60. aydan (5 yıldan) sonra oranlar birbirine yaklaşmaya başlar. Yaklaşık 66. ayda ise kredi taksitleri eşitlenir. 1.600 TL'nin 800 TL'si faize, 800 TL'si ise anapara'ya ait olur.

Kalan anapara özetle; alınan kredinin taksitlerindeki anaparaya ait olan tutarının bir sonraki taksitte anaparadan düşülen miktarı olarak tanımlanabilir.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.