Konut Kredisiyle Alınan Konutlarda Cayma Hakkı Var mıdır?

Konutun konut kredisi ile alınması durumunda ise konut finansman kredi sözleşmesinin koşulları devreye girmektedir.

28 Mayıs 2014 'de yürülüğe giren Yeni Tüketici Kanunu'na göre projeden konut satın alanlar 14 gün içinde herhangi bir bedel ödemeden konutu, üretici firmaya iade edebilecektir.

Konutun konut kredisi ile alınması durumunda ise konut finansman kredi sözleşmesinin koşulları devreye girmektedir. Kanunun 43/2 maddesine göre, konut finansman sözleşmesi, konut satış sözleşmesinin kurulduğu tarihte geçerli olmakta ve cayma hakkının süresinin bitiminden itibaren yürürlüğe girmektedir.

Bankanın, cayma hakkını kullanan tüketiciden faiz, komisyon, yasal yükümlülük vb. isimler altında hiçbir masraf talep edemeyeceğini kanunda açıkça belirtilmiştir.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.