Kredi Borcu Devam Eden Ev Krediyle Nasıl Satın Alınır?

Kredi borcu olan ev alınıp satılabilir. Borcu olan eve yeni bir kredi almak için 3 seçenek vardır.

Konut kredisi ile alınan ev, borca karşılık banka tarafından ipotek olarak alınır. Vade boyunca borç bitene kadar ev, bankaya aittir. Banka, vade süresince borcun aksaması (temerrüde düşmesi) ya da ödenmemesi halinde evi satışa çıkarıp borcu tahsil etme hakkına sahiptir. Satışa sunulan ev borcu karşılamıyorda banka, borçlunun diğer menkullerinden ya da kefillerinden borcunu tahsil edebilir.

Kredi kullanılarak satın alınmış konut, borç devam ederken bir başkasına satılabilir.  Satım anında riski alıcı üstlendiği için alıcının dikkat edilmesi gerek önemli noktalar vardır. Bunlar 3 ana başlık altında özetlenebilir.

1. Krediyle Alınan Evin İpoteği Kaldırma ve Yeni Kredi Talebinde Bulunma: Alıcı ve satıcı aralarında  sözlü veya yazılı anlaşırlar. Sözlü anlaşmanın hukuken bir geçerliliği olmadığından dolayı işlemlerin yazılı yapılmasında hatta  noter onaylı olmasında fayda vardır.  Evin üzerindeki ipoteğin kaldırılması için alıcı elindeki nakit parayı satıcıya verir ve bu parayla bankadaki kredi borcunun kalan kısmı kapatılır. Kredi kapama anında bankanın talep ettiği erken kapatma cezasının da kim tarafından ödeneceğine önceden karar vermek gerekir. Borç kapatıldıktan sonra ev üzerindeki ipotek, bankadan alınan ipotek fek yazısı ile kaldırılır. Evin satın alma süreci başlatılır ve alıcı ev için yeniş kredi talebinde bulunabilir.

2. İhtiyaç Kredisi Kullanma: Satıcı kredi borcu olan evini satmak istediği ancak borçlu eve alıcı bulamadığı durumdur. Bu durumda evin üzerindeki ipoteğin bir şekilde kaldırılması ve evin satışa uygun hale getirilmesi gerekir. İpoteğin kaldırılabilmesi için satıcı, bankaya kredi talebinde bulunur. Ancak banka tarafından verilecek kredi tüketici kredisi kapsamına girdiği için hem faiz oranı konut kredisi faiz oranından yüksek olacak hem de  K.K.D.F. ve B.S.M.V. vergilerinden muaf olmayacaktır. Yeni kredide bu vergilerin ödenmesi gerekir. (K.K.D.F. ve B.S.M.V. vergileri konut kredilerinde ödenmez, tüketici kredilerinde ödenir)

3. İpotekli Eve İkinci İpotekle Kredi Alma : Konut kredisi kullanılarak satın alınan konuta banka, kullanılan kredinin tutarı kadar birinci dereceden ipotek koyar. İpotekli evi satın almak isteyen kişi aynı eve ikinci derece ipotek koydurarak yeni bir krdi talebinde bulunabilir. İpotekli evin kredisi A bankasından alındı ise alıcı, ikinci ipotek kredisi başvurusunu A veya B bankasına yapabilir. Banka, alıcı için krediye onay verirse, B bankası A bankasıyla görüşürerek satıcıya verilecek nakit paraya karşılık bloke çek verilmesini ve tapuda konuta 2. dereceden ipotek konulmasını sağlayabilir. Alım-satım işlemleri geröekleştikten sonra konut üzerindeki 2. ipotek, 1. ipoteğin yerini alır.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.