Kredi Kartı Borcu Olan Kişi Kredi Alabilir mi?

Kredi kartı ödemeleri düzenli yapılıyorsa, KKB sorgusu olumsu ise, takibe alınma, kara listeye girme gibi olumsuz durumlar söz konusu değilse kredi almakta bir zorluk yaşanmaz.

Kredi kartı ödemeleri düzenli yapılıyorsa, takibe alınma, kara listeye girme gibi olumsuz durumlar söz konusu değilse kredi almakta bir zorluk yaşanmaz. Bankalar tüketicilere kredi verip vermemeye karar vermek için tüketicinin kredi notuna bakarlar.  TC kimlik numarası ile Kredi Kayıt Bürosu'ndan yapılan bu sorgulama işlemine kısaca KKB denir. Her bankanın kredi kullandırmak için belirlediği bir kredi notu aralığı vardır. Kredi notu yüksek olan tüketici kolaylıkla kredi alabilir. Geçmişte yaşanan kredi kartı ödemelerindeki gecikmeler, takibe alınma durumu, mevcut diğer borçlar, fatura ödemelerinin yapılmaması gibi durumlar kredi notunu düşürür. Kredi notu düşük olmasına rağmen düzenli geliri olan ve bunu belgeleyebilen tüketicinin kredi alabilmesi için bazen banka kefil isteyerek kredi kullandırabilir.

Kredi kartı borcu olan tüketicinin ilk yapması gereken banka ile görüşüp ödeyebileceği koşullarda borcunu taksitlendirmek olmalıdır. Banka borcunu alabilmek için bir şekilde müşteri ile anlaşma yoluna gitmeyi tercih edecektir. Aylık taksitlerin düzenli ödenebiliyor olması aynı zamanda tüketicinin kredi notunu da iyileştirecektir.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.