Kredi Kullandırım Sözleşmesi İmzalandıktan Sonra Krediden Vazgeçilebilir mi?

Haziran 2013'de yasalaşması beklenen 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı'na göre tüketici aldığı krediden 14 gün içinde vazgeçebilecektir.

Banka ile tüketici arasında kredi kullandırım aşamasında kredi sözleşmesi imzalanır. Sözleşme kapsamında tüketici, kullandığı kredi taksitlerini aksatmadan vade boyunca bankaya ödemekle yükümlüdür.

Kredi kullanım aşamasında kullanılan kredi türü konut kredisi ise bazen ev sahibi ile olan anlaşmazlıklar, evin satın almaktan vazgeçme, ekspertiz değerinin beklenenin altında çıkması ve istenilen oranda kredi kullanılamaması, tapuda karşılaşılan sorunlar vb. nedenlerden dolayı tüketici, bankadan kredi sözleşmesinin iptali talep etmekte ve bu durum anlaşmazlıklara yol açmaktadır. Tüketici yaşanan sorunlar nedeniyle konut kredisi kullanamasa dahi ödediği ekspertiz ücretini iade alamamakta ve haklarını mahkeme kanalıyla arama yoluna gitmektedir.

Çoğu zaman mahkeme kanalıyla çözüme ulaştırılmaya çalışılan bu gibi durumların yaşanmaması için 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı'nda bu konuya yer verilmiştir. Haziran 2013'de yasalaşması beklenen Tasarı'ya göre tüketici aldığı krediden 14 gün içinde vazgeçebilecektir.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.