Kredi Kullandırımlarında Alınan Masraflar Yasal mı?

Kredi maliyetlerine göre bankalar tüketicilerden, kredi kullandırıma aşamasında farklı oranlarda komisyon, dosya ücreti adı altında masraflar talep ederler. Tavan fiyat uygulamasıyla beraber, genel olarak kullanılan kredi tutarının belli bir oranda yüzdesi kadar alınır.

Kredi maliyetlerine göre bankalar tüketicilerden, kredi kullandırıma aşamasında farklı oranlarda komisyon, dosya ücreti adı altında masraflar talep ederler. Tavan fiyat uygulamasıyla beraber, genel olarak kullanılan kredi tutarının belli bir oranda yüzdesi kadar alınır. Ör: 100 bin TL ve üzeri konut kredisi için %1 ya da 100 bin TL altı krediler için 1.000 TL gibi.

Mortgage Kanunu'na göre bankaların talep ettikleri masraflarla ilgili net bir sınırlama bulunmamaktadır. Sadece kullanılan konut kredisinin vadesinden önce kapatılması durumunda maksimum %2 oranında erken kapatma ücretinin (erken kapatma cezası) alınabileceğine dair bir madde yer almaktadır.

Ancak 2013 Haziran'da yasalaşması beklenen 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı'nda bankaların aldığı masrafların BDDK tarafından belirleneceğine dair bir madde yer almaktadır.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.