Kredi Masrafı Bankadan Nasıl İade Alınır?

Kredi masrafını alabilmek için tüketici, öncelikle bankanın genel müdürlüğüne dosya masrafının iadesini talep ettiğine dair iadeli taahhütlü bir yazı yazar.

Banka, kredi kullandırım (konut kredisi,ihtiyaç kredisi ya da taşıt kredisi) aşamasında tüketiciden sabit bir tutar ya da kullanılan kredi tutarı üzerinden belli oranda yüzde üzerinden masraf talep eder. Çoğu zaman da bu masrafın ödenmesi durumunda kredinin kullanılabileceğini şarta bağlar. Talep edilen ücreti ödeyerek kredi alan tüketici bir süre sonra masrafın iadesini bankadan talep edebilir. Yargıtay'ın kredi masraflarının geriye dönük 10 yıl süreyle alınabileceğine ait tüketici lehine verdiği kararlar bulunmaktadır.

Kredi masrafını alabilmek için tüketici, öncelikle kredi alınan bankanın genel müdürlüğüne dosya masrafının iadesini talep ettiğine dair iadeli taahhütlü bir yazı yazar. Banka kredi masrafını iade ederse sorun ortadan kalkar. Masrafın ödenmediği durumda ise alınan masrafın tutarına bakılarak şu işlemler gerçekleştirilir.

1.  Kredi dosya masrafı 1.161,67.-TL’den az ise: Kredi dosya masrafı 1.161,67.-TL’den az ise dava açmaya gerek yoktur, tüketicinin bulunduğu ilçe Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak dosya masrafının iadesi için işlemler başlatıllır.

2. Kredi dosya masrafı 1.161,67.-TL’den fazla ise: Kredi dosya masrafı 1.161,67.-TL’den fazla ise Tüketici Mahkemelerine dava açılır. Bulunulan bölgede Tüketici Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemelerine başvurularak süreç başlatılır.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.