Kredibilite, Kredi Notu Nedir?

Tüketicinin aylık geliri ve kredi özgeçmiş bilgileri bankaların kullandığı matematiksel bir formüle dökülür ve kredi notu (kredibilite)hesaplanır.

Kredi almak isteyen kişinin kredi özgeçmişi, kredi notuyla  ölçülür. Her banka tüketiciye kredi kullandırmadan önce tüketicinin kredi notuna bakar.

Tüketicinin aylık geliri ve kredi özgeçmişi (daha önce kullanılan krediler, kredilerin ödeme düzeni, kredi kartı borçları, ödenmeyen krediler (batık krediler), ödenmeyen kredilerden dolayı başlatılan icra takipleri, karşılıksız çek senetler, protestolar vb.) bankaların kullandığı matematiksel bir formüle dökülür ve kredi notu (kredibilite) hesaplanır. Her müşterinin kredi notu farklı olduğu gibi her bankanın kişiyi değerlendirme kriteri de farklıdır ve bankaya göre değişkenlik gösterir. Kredi notu düşük olduğu için kredi kullanamayan bir tüketici, farklı bir bankadan kredi alabilir.

Her banka, aylık taksitlerinin düzenli ödeyen müşteri ister. Taksitlerin ödenmemesi  kredi batağı riski yaratır. Kredi notu tüketicinin risk profili oluşturulur. Banka, tüketicinin risk profiline bakarak tüketiciye kredi kullandırıp kullandırmayacağına karar verir. Aslında  banka, kredi notu sayesinde "Bu müşteriye kredi verirsem aylık taksitlerini düzenli ödeyebilir mi? " sorusuna cevap arar.

Kredi geçmişiyle ilgili tüm bilgiler, Kredi Kayıt Bürosu'nda tutulur. Tüm bankalar, özel giriş ekranı ile Kredi Kayıt Bürosundaki bu bilgilere erişebilir. Tüketicinin TC Kimlik numarasi ile sorgulama yaparak kredibilitesine bakar. Yapılan bu işleme KKB Sorgulaması ya da kısaca KKB denir.

KKB sorgulamasıyla kredibiliteye bakarak karar veren banka, tüketicinin aylık gelirine göre uygun vadeyi ve kredi tutarını belirler ve ödeme planını tüketiciye sunar.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.