Krediyle Alınan Ev Satılabilir mi?

İpotekli ev alınıp satılabilir. Ancak dikkat edilmesi gerek önemli noktalar vardır.

Konut kredisi ile alınan ev banka tarafından ipotek olarak alınır. Borç bitene kadar ev bankaya aittir. Bu süre boyunca kredi ödemelerinin aksaması ya da yapılmaması durumunda banka, evi satıp borcunu alabilir.

İpotekli ev alınıp satılabilir. Ancak dikkat edilmesi gerek önemli noktalar vardır.

İpotekli evin satın alınmasında 3 durumla karşılaşılır:

1. Ev üzerindeki ipotek kaldırılır ve satış yapılır: En sorunsuz işlemdir. Alıcı ve satıcı aralarında anlaşırlar. Anlaşma sözlü veya yazılı olabilir. Daha güvenli olması için noterde yazılı sözleşme yapılmalıdır. Evi satın alacak kişi parayı nakit olarak verir ve bu parayla bankadaki kredi borcu kapatılır. Borç kapatılırken bankaya %2 erken kapatma cezası ödenir. Bu cezanın alıcı tarafından mı yoksa satıcı tarafından  mı ödeneceği önceden belirlenmelidir. Borç kapatıldıktan sonra tapuda alım satım işlemi yapılabilir.

2. Tüketici kredisi kullanarak ipotek kaldırma: İpotekli evi satacak kişi ipoteği kaldırmak için bankaya kredi talebinde bulunur. Ancak kullanılacak yeni kredi tüketici kredisi kapsamına girdiği için K.K.D.F. ve B.S.M.V. vergilerinden muaf olmayacaktır. Yeni kredide bu vergilerin ödenmesi gerekir. (K.K.D.F. ve B.S.M.V. vergileri konut kredilerinde ödenmez, tüketici kredilerinde ödenir)

3. İpotekli Evi Borcu İle Satın Alma: İpotekli ev devam eden orçla beraber satın alınabilir. Borcun devri yapılır. Ancak ipotekli evi satın alan kişi satın altığı tarihten sonraki taksitlerinde K.K.D.F. ve B.S.M.V. vergilerini ödemek zorundadır. Bnka aylık taksitlere vergilerin ödemesini ekler ve kredi borcu bitene kadar ipotek süreci devam eder.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.