Krediyle Alınan Konutta Sorun Çıkarsa Sorumluluk Kimde Olur?

Banka, konutun teslimatının hiç, gereği gibi ya da zamanında yapılmaması durumunda proje sahibi ile birlikte kullandırdığı kredi miktarı kadar müteselsilen sorumludur

Bankaların konut projeleriyle yaptıkları özel anlaşmalar gereğince tüketici, uygun faiz oranları ile konut kredisi kullanarak projeden ev satın alabilir. Projeden banka anlaşması ile kullanılan konut kredileri 'Bağlı Kredi' kapsamına girer.

Bağlı kredide banka, 4077 sayılı kanunun 10/B maddesinin dokuzuncu fıkrasına göre ilan ve taahhüt edilen konutun teslimatının hiç, gereği gibi ya da zamanında yapılmaması durumunda proje sahibi ile birlikte kullandırdığı konut kredisi miktarı kadar müteselsilen sorumludur. Kredilerin devrolması halinde dahi, kredi veren konut finansmanı kuruluşunun sorumluluğu devam eder. Krediyi devralan kuruluş bu madde kapsamında sorumlu olmaz.

4077 sayılı kanuna göre, konut ayıbına karşı sorumluluk 5 yıl olarak düzenlenmiştir, ancak 5582 sayılı Kanunla yapılan değişiklikle bankanın bağlı kredilerdeki sorumluluğu, konutun teslim tarihinden itibaren bir yıl süre ve kullandırdığı kredi miktarı ile sınırlandırılmıştır.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.