Masraflar Dahil Faiz Oranı Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Düşük faizli kredi her zaman en cazip kredi anlamına gelmemektedir. En avantajlı seçeneği bulabilmek için kredi faizi yanında masrafların da hesaba katılması gerekir.

Düşük faizli kredi her zaman en cazip kredi anlamına gelmemektedir. Bazen yüksek faizli bir kredi, tüketici açısından daha karlı olabilir. Hangi seçeneğin daha avantajlı olduğunu anlayabilmek için konut kredisi faizi yanında konut kredisi masraflarının da hesaba katılması gerekir.

Dosya masrafı, ekspertiz ücreti, istihbarat ücreti, avukatlık ücreti, kredi tahsis ücreti, hayat sigortası, konut sigortası vb. masrafların da hesaba katılarak elde edilen faiz oranna Masraflar Dahil Faiz Oranı (MDFO) denir. Bu oran aslında gerçek faiz oranını gösterir. MDFO ile bütün masraflar hesaba katıldığı için tüketici, bankaları sağlıklı olarak karşılaştırabilir. Kredi için alınan tüm masraflar faiz oranıyla beraber formüle edilir ve aylık efektif faiz oranı (aylık masraflar dahil faiz oranı) bulunur. Bu oran kredinin gerçek faiz oranı gibi de düşünülebilir. Bu oranın 12 ile çarpılmasıyla da yıllık maliyet oranı hesaplanmış olur.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.