Merkez Bankası Borç Kayıtları Silinebilir mi?

Merkez Bankası negatif nitelikli bireysel kredi ve kredi kartları kütüğünde bulunan ve Aralık 2008 dönemi itibariyle tahsil bildirimi yapılmış tüm kayıtlar silinmiştir.

5834 sayılı Kanun uyarınca, ödenmesi gereken tarihi 28.01.2009 (hariç)'den öncesine ait olan, 28.07.2009 (dahil) tarihine kadar ödenen ve ödeme bildirimi bankalarca, Merkez Bankasına iletilen karşılıksız çek ve protestolu senetler ile ferdi kredi ve kredi kartı kayıtlarının tamamı, Merkez Bankası kayıtlarından silinmiştir.

Söz konusu yasa kapsamında yeniden yapılandırılarak ödeme planına bağlanan borçlardan ödemeleri tamamlanan kredi veya kredi kartı borçları ile ilgili olarak bankalarca tahsil bildirimi Merkez Bankasınca yapılmış kayıtlar da borçlarının bittiğinin ilgili bankaca Merkez Bankası'na bildirildiği dönemin son iş günü nezdimizdeki kütükten silinecektir.

Ayrıca, protestolu senetler ile ferdi kredi ve kredi kartı borçlularına ilişkin ödenen kayıtlarda 3 takvim yılını, ödenmeyen kayıtlarda ise 5 takvim yılını doldurmuş olanlar, Merkez Bankası nezdindeki protestolu senetler ile ferdi kredi ve kredi kartı borçlularına ilişkin kayıtlardan silinmektedir.

Bu uygulama karşılıksız çekler için geçerli bulunmamaktadır. Dolayısıyla, Merkez Bankası kayıtlarında protestolu senetlere ve ferdi kredi / kredi kartlarına ilişkin 5 yıldan daha eski herhangi bir kayıt yer almamaktadır.

Kredi başvurularında şahısların karşısına bankalar tarafından çıkartılan kayıtlar ise doğrudan Merkez Bankası kayıtları değildir. Bankalar, kendilerine Merkez Bankası tarafından gönderilen ve genel müdürlüklerindeki veri tabanlarında tutulan listelere bakarak değerlendirme yapmaktadır. Bankaların bu kayıtları kütüklerinden silme zorunlulukları bulunmamaktadır. Bankaların, Merkez Bankasının yapmış olduğu silme işlemlerini yapma zorunluluğu olmadığından, Merkez Bankası tarafından silinmiş olan kayıtlar, şahısların bankalara yapmış oldukları başvurularda karşılarına çıkabilmektedir.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.