Maaşım SSK Üzerinden Göründüğü İçin Kredi Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

Maaşı SSK rakamları üzerinden görünenler ancak daha yüksek gelir elde eden kişilerin kredi kullanabilmeleriiçin, bankaya gelirlerini ispat etmesi, teminat olarak gayrimenkul ipoteği vermesi ya da kefil göstermesi gerekebilir.

Tüketicinin başvurduğu kredinin banka tarafından onaylanabilmesi için aylık kredi taksitlerinin aylık gelirin yarısını aşmaması gerekir. Örnek olarak aylık kredi taksiti 1.500 TL olan bir kredi için bankaya minimum 3.000 TL tutarında gelir belgelemesi gerekir.

2012 rakamlarına göre 16 yaşını doldurmuş kişiler için net asgari ücret tutarı 739.79 TL'dir. Bir örnek vermek gerekirse ücretin yarısı olan 370 TL ile en fazla kredi faiz oranı 1.20 olan 4 yıl vadeli 13.000 TL tutarında kredi (ihtiyaç kredisi, konut kredisi veya taşıt kredisi) kullanılabilir. (Farklı faiz oranı ve vade seçilerek alınacak kredi tutarı değiştirilebilir). Yaklaşık 15.000 TL'ye kadar olan krediler için (kredi notu banka kriterlerine uygun ve başka kredi borcu olmamak şartı ile) problem görünmemektedir. Ancak kullanılacak kredi konut kredisi ise doğal olarak kredi ihtiyacı daha yüksek olacaktır.

Banka belgelenebilen gelir üzerinden işlem yapar. Tüketicinin geliri SSK tutarı üzerinden görünüyor ancak eline geçen rakam daha yüksekse kredi alabilmek için aşağıdaki maddelerden bir veya birkaçı denenebilir.

1. Tüketici çalıştığı firmadan onaylı, eline geçen rakamı ispatlayan bir yazı alarak, bankaya verebilir.

2. Tüketici adına veya bir yakını adına kayıtlı bir gayrimenkul teminat olarak bankaya ipotek olarak verilebilir.

3. Banka tüketiciden, kamu kuruluşunda çalışan, düzenli bir gelire sahip (maaşında haciz vb. kısıtlamalar olmayan) bir veya birden fazla kefil talep edebilir.

Sonuç olarak banka kullandıracağı kredinin geri dönüşünü minimum riskle finanse etmek ister. SSK'lı gelire rağmen firmanın tüketiciye ödediği tutar daha yüksek olsa da bu durumun bir şekilde bankaya ispat edilmesi ya da 2. veya 3. maddedeki koşulların banka tarafından değerlendirilmesi gerekebilir.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.