Refinansman, Yeniden Yapılandırma Nedir?

Faizler düştüğünde tüketicinin yüksek faizli kredisi kapatılır, düşük faizden yeni bir kredi açılır. Bu işleme refinansman ya da yeniden yapılandırma denir.

Refinansman yeniden yapılandırma olarak da adlandırılır. Faizler düştüğünde tüketici düşük faizden kredisine devam etmek isteyebilir. Bu durumda tüketicinin ödemekte olduğu kredi borcu kapatılır, düşük faizden yeni bir kredi açılır. Bu işleme refinansman ya da yeniden yapılandırma denir.

Yeniden yapılandırma için tüketiciden bazı masraflar talep edilir.

Erken Kapatma Cezası: Yüksek faizli kredi kapatılacağı için banka bu farkı  isteyebilir. Özellikle konut kredilerinde 6 Mart 2007’den sonra (Mortgage Yasası yürürlüğe giriş tarihinden önce ) kredi kullananlar %2 oranında ceza ödemek durumunda kalabilirler.

Kredi Masrafları: Yeni bir kredi açılacağı için başlangıçta istenen masraflar tüketiciden  tekrar istenir. (dosya ücreti, sigorta ücreti ve diğer masraflar)

Kredi kullanılan bankadan refinansman yapıldığında banka, bazı masrafları almayabilir. (Sigorta, dosya ücreti vb.) Bu sebepten dolayı yeniden yapılandırma yapılacağı zaman öncelikle kredi kullanılan bankadan faiz indirmesini istemek akıllıca olur. Bankayı faiz indirimine teşvik etmek için de diğer bankalardan teklif toplamanız gerekir.

 Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.