Reverse Mortgage (Tersine Mortgage) Nedir ?

Mal sahibi evini ölene kadar içinde oturmak şartıyla bankaya verir, banka da evin değerine karşı mal sahibine aylık çdemeler yapar ve kalan kısım ev satıldıktan sonra tahsil edilir.

Reverse mortgage’da ev sahibi, evinin değerine karşı bankadan para  alabilir. Borçlu ölene kadar bankaya herhangi bir geri ödeme yapmadan evinde oturabilir. 

Kredi Miktarı Nasıl Hesaplanır?

Kredinin ömür boyunca evin değerini geçmeyecek şekilde ilk ipotek miktarı hesaplanır. Hesaplanan rakam her ay düzenli olarak mal sahibine ödenir. Reverse mortageg aslında insanlara emeklilik için fırsat yaratan bir sistemdir. Özellikle 60 yaş üstü insanların tercih ettiği reverse mortgage, mal sahibine aylık düzenli gelir sağlar.

Ev borca karşılık bankaya teminat olarak verildiği için borçlu herhangi bir ödeme yapmak zorunda değildir. Mal sahibi öldüğünde banka evi satarak kalan borcunu tahsil eder. Yurtdışında sıklıkla uygulanan bu sistemin uygulanabilmesi için kanun ve mevzuatların uygun olması, özellikle miras konusuyla ilgili kanunların sistemin önünde engel teşkil etmemesi gereklidir.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.