Satın Alınacak Konutun Üzerinde Haciz Olup Olmadığı Nasıl Öğrenilir?

Konutun bağlı olduğu tapu müdürlüğüne tapu fotokopisi ile müracaat edilerek konut hakkında bilgi edinilebilir.

Konut satın almadan önce kapsamlı bir araştırma yapmak gerekir. Konutun bağlı olduğu tapu müdürlüğüne tapu fotokopisi ile müracaat edilerek konut üzerinde şerh, haciz ya da daha önce kullanılan konut kredisi veya ipotek karşılığı kredi ile iilgili konutun teminat olarak verilip verilmediği bilgileri öğrenilebilir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Mayıs 2013'te yaptığı açıklamaya göre oluşturulacak Coğrafi Bilgi Bankası ile yeni ev almak isteyen vatandaş, binanın ne zaman ve kimin tarafından yapıldığı, ruhsat ve yalıtım durumu, güvenliği, kat mülkiyeti ya da kat irtifakı gibi tüm bilgilerini internet üzerinden görebilecek. Banka sayesinde vatandaşlar, mülklerinin durumunu da öğrenebilecek. Mülkün değeri, planlı sahada ya da kamuya ait alanda kalıp kalmadığı, taşınmazın bulunduğu yerde plan değişikliği yapılıp yapılmadığı banka üzerinden incelenebilecek. Bilgi Bankası’yla ayrıca bir bölgenin imar planlarında değişiklik yapılması durumunda, tüm hak sahiplerinin telefonuna otomatik şekilde kısa mesaj gönderilmesi mümkün olacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarının bilgilerden ücretsiz yararlanabileceği sistemle, aranılan kelime bankaya girildiğinde tüm bilgiler ekranda görülebilecek.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.