Sigorta Bedeli Kredi Taksitlerine Yansıtılabilir mı?

Hayat sigortası çoğu zaman kredi taksitleri içine yayılarak kullanılan kredi vadesi boyunca ödenebilmektedir. Primler yıllık ya da kullanılan vade boyunca topluca ödenebilir.

Her bankanın ve sigorta şirketinin uygulamaları birbirinden farklıdır. Kullanılacak kredi borcu kadar yaptırılan sigorta teminatı hayat sigortası ya da ferdi kaza sigortası ürünü olarak değişkenlik gösterebilir. Ferdi kaza sigortaso sadece kaza anındaki vefat durumundaki kredi ödemerini içerir, hayat sigortasının kapsama alanı ise daha geniş, primleri daha yüksektir. Kullanılan kredinin kredi taksitleri ödendikçe borç azalır, dolayısıyla sigorta teminatı da azalacağı için tüketici daha düşük prim öder.

28 Kasım'da yürürlüğe giren yeni Konut Finansman Sözleşmesi'ne göre, kredi kullandırımlarında tüketicinin sigorta yaptırma zorunluluğu kaldırılmıştır. Kanuni bir zorunluluk olmasa da kredi kullanımlarında (konut kredisi, ihtiyaç kredisi) hayat sigortasının yaptırılması, krediyi alan kişinin vefatı durumunda varisleri borçtan kurtaran bir uygulamadır. Özellikle vefat, sakatlık, kaza gibi risk teminatlarını içeren hayat sigortaları ürünlerin primleri oldukça düşük ama teminatları hayatı ve aile bireylerinin geleceğini kurtarabilir niteliktedir.

Hayat sigortası çoğu zaman kredi taksitleri içine yayılarak kullanılan kredi vadesi boyunca ödenebilmektedir. Primler yıllık ya da kullanılan vade boyunca topluca ödenebilir. Peşin olarak yapılan ödemelerde banka indirim sağladığından çoğu zaman cazip bir seçenek olarak görünse de, kredinin erken kapatılması durumunda ödenen primlerin iadesi için sürecin uzun olduğu unutulmamalıdır.

Bu açıdan primlerin yıllık ödenmesi tercih edilir. Örnek olarak primleri yıllık ödenen ve 4 yıl vade ile kullanılan ihtiyaç kredisi 2. yılın sonunda kapatılmak istenildiğinde ekstra bir işlem yapmaya gerek kalmayacaktır. Kredinin erken kapatılması durumunda ödenen primlerin bankadan iadesini isteme hakkı vardır ancak detaylı birçok adımı içeren prosedürü uygulamak gerekir. Öncelikle bankaya kredinin kapatıldığı tarih ile primlerin ödendiği  tarih arasındaki farkın iadesi için dilekçe ile başvuruda bulunarak dilekçeye, hayat sigortası primlerinin bankaya ödendiğini ispatlayan belgelerle, kredinin erken kapatıldığı tarihe ait belgeleri ilave etmek gerekir. Tüm bu işlemlere iade süreci başlatılmış olur.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.