Tapusu Olmayan Konutlara Konut Kredisi Verilir mi?

Konut kredisi kullanılacak konutun tapusunun olması gerekir. Ancak bazı özel durumlar söz konusu olabilir.

Konut kredisi kullanılacak konutun, tapusunun olması gerekir. Tapusu olmayan konutlar için bazı özel durumlar dışında konut kredisi kullanılamaz.

Kat irtifakı olan henüz kat mülkiyetine geçiş yapılmamış konutlarda durum farklıdır. Banka öncelikle kat mülkiyeti olan konutlara konut kredisi kullandırmayı tercih etse de, kat irtifakı olan konutlara da kredi verilebilmektedir. Kat mülkiyeti, kat irtifakı işlemlerinden sonra yapılır. Kat irtifakı olan henüz kat mülkiyeti alınmamış konutlar için de yapı kullanım izin belgesi ve inşaat ruhsatının bankaya verilmesi gerekir. Banka bu belgelerle beraber konutun kredilendirme koşullarını değerlendirir.

Kooperatiften satın alınacak ancak henüz kat irtifak tapusu olmayan konutlar için ise durum biraz daha farklıdır. Üyelik devir belgeleri ve satış vaadi sözleşmesindeki koşullara göre farklı bir konutun ayrıca ipotek verilmesi şartıyla konut kredisi kullanılabilir.

Tüm bu koşulların bankadan bankaya değişkenlik gösterdiği ve konut kredisi kullandırım kararının bankanın insiyatifinde olduğu unutulmamalıdır.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.