Taşıt Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu Mudur?

Taşıt kredisi kullanırken hayat sigortası yaptırma zorunluluğu ilgili mevzuatta bulunmamaktadır.

Taşıt kredisi kullanırken hayat sigortası yaptırma zorunluluğu ilgili mevzuatta bulunmamaktadır. Ancak bankanın taşıt kredisi sözleşmesinde tüketiciye böyle bir zorunluluk yükleyip yüklemediğine bakmak ve sözleşmeyi dikkatle incelemek gerekir. Bankalara tanınan sözleşme serbestisine göre banka "Hayat sigortası yaptırmadan taşıt kredisi kulllandırmam" deme hakkına sahiptir.

Bu durumda tüketici, sözleşmeyi değiştirerek hayat sigortası zorunluluğunun kaldırılmasını talep edebilir. Bu durumda da banka, talebe olumsuz yanıt verme ve kredi kullandırmama yetkisine sahiptir.

Hayat sigortası yaptırmanın avantajı şudur: Krediyi alan kişinin vefatı durumunda kalan borcu  sigorta fonu karşılar, varisler borçtan sorumlu olmaz. Zorunlu olmasa dahi sigorta yaptıracak tüketici için önemli bir noktanın da gözden kaçırılmaması gerekir. Ferdi hayat sigortası ve hayat sigortası içerik olarak birbirinden farklıdır. Ferdi kaza sigortası sadece kaza anındaki ölümlerde geçerli olurken, hayat sigortasının kapsamı daha geniştir.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.