Tüketici Mahkemelerinde ve Hakem Heyetlerinde Açılan Davalar için Masraf Ödenir mi?

Taşıt kredisi, konut kredisi ve ihtiyaç kredisi için ödedikleri masrafları almak için açılan davalara masraf ödenmeyecek. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, bankadan kredi kullanan tüketicilere, ödedikleri komisyonları daha kısa yoldan ve fazlasıyla geri alabilecekleri doğrudan icra yolunu açtı.Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yapacağı yasal düzenleme ile tüketiciler taşıt kredisi, konut kredisi ve ihtiyaç kredisi için ödedikleri masrafları almak için açtıkları davalara masraf ödemeyecek. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, bankadan kredi kullanan tüketicilere, ödedikleri komisyonları daha kısa yoldan ve fazlasıyla geri alabilecekleri doğrudan icra yolunu açtı.

Yeni düzenlemeden en çok bankalar etkilenecek. Tüketici mahkemelerinde resim ve harç vermeyen tüketiciler; tebligat, tanık, bilirkişi, keşif gibi kalemlere para ödüyor. Dava açma aşamasında gider avansı olarak peşin olarak alınan bu ücretler, bilirkişi incelemesi de dahil edildiğinde 400 lirayı buluyor. Tüketici hakem heyetlerinde de tüketicilerden dosya masrafı talep ediliyor.

Son 10 yılda bankalardan kredi kullanırken ödedikleri komisyonları geri almak isteyen milyonlarca kişi artık mahkemelerde uğraşmayacak. Yargıtay'ın verdiği kararla, tüketiciye uzun süre uğraşmaya gerek kalmadan paralarını faiziyle birlikte geri alabilecek.

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.