3 Ocak 2012, Salı

Halk Bankası 100 Milyon Euro Kredi Alacak

Halk Bankası Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası'ndan 100 Milyon Euro Kredi Alacak

Halk Bankası, iş yaratılması ve korunmasının teşvik edilmesi amacıyla Türkiye'de yerleşik mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerdeki üretken yatırım projelerinin kısmi finansmanı için Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası ile 100 milyon euroluk kredi anlaşması imzaladı.

 

Halk Bankası, iş yaratılması ve korunmasının teşvik edilmesi amacıyla Türkiye'de yerleşik mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerdeki üretken yatırım projelerinin kısmi finansmanı için Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası ile 100 milyon euroluk kredi anlaşması imzaladı. Halk Bankası'nın Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası ile imzaladığı kredi anlaşması Resmi Gazete'de yayımlandı. Halk Bankası'nın anlaşma kapsamındaki finansal yükümlülükleri, Türkiye ile yapılan bir garanti anlaşması aracılığı ile garanti altına alındı.

 

Halk Bankası krediyi iş yaratılması ve korunmasının teşvik edilmesi amacıyla Türkiye'de yerleşik mikro, küçük ve orta boylu işletmelerdeki üretken yatırım projelerinin kısmi finansmanı maksadıyla kullanacak.

 

Kredi dilimler halinde ödenecek. Her bir dilim 3 yıllık geri ödemesiz dönemi müteakip, 10 eşit yarı yıllık ana para geri ödemesinden oluşan, 8 yıllık nihai vade süresine sahip olacak. Dilimler dalgalı faiz kuru ile birlikte euro veya dolar eşdeğeri olarak ödenecek.

 

Her bir dilimin tutarı Anlaşma'da ileri sürülen özel gereklilikler doğrultusunda Halk Bankası'nın harcama kapasitesine göre belirlenecek. Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası tarafından ödenecek olan birinci dilim, toplam kredi tutarının yüzde 50'sini aşamayacak.

 

Birinci bildirimin ödeme tarihi, anlaşmanın yürürlüğe girmesini takip eden 12 ay içerisinde yayımlanacak. Verilecek kredi miktarı ödemesinin 30 Haziran 2014'e kadar tamamlanması öngörülüyor.

Benzer haberler

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.