20 Ekim 2011, Perşembe

Konut Kredisi Alırken Dikkat

Bir ev sahibi olmak isteyen tüketicilerinin büyük bir çoğunluğunun başvurduğu konut kredisi hakkında birçok önemli detayı sizler için bir araya getirdik.

Konut Alırken Ne Kadar Kredi Kullanılır?

Bankalar konut ekspertiz değerinin TL kredilerde maksimum yüzde 75-80’ine kadar, dövizli kredilerde ise maksimum yüzde 50 - 60’ına kadar kredi veriyor. Fakat piyasa genelinde yapılan başvurularda, ev değerinin yarısından az oranlardaki tutarlar için kredi alınabiliyor.

Bazı durumlarda kişinin taksit/gelir oranı yüksek çıktığında, aylık ödemelerin rahatlıkla yapılabilmesi için banka tarafından kişiye başvurulan krediden daha az anapara tutarlı bir kredi öneriliyor.

Konut Almak İçin Doğru Zaman Ne Zamandır?

Bir konut satın almadan önce, kendinize bazı sorular yöneltip gerçekten hazır olup olmadığınıza karar verin. Bunun için öncelikle ev almak için kişisel sebeplerinizi sorgulayın. Oturduğunuz ev dar mı geliyor? Büyüyen aileniz için daha büyük bir eve mi ihtiyaç duyuyorsunuz? Okulunuza veya işinize yakın mı oturmak istiyorsunuz? Oturduğunuz evi deprem riski açısından tehlikeli mi buluyorsunuz? Kira ödemek yerine, taksit ödeyerek ev sahibi mi olmak istiyorsunuz? Eğer amaçlarınızı en başından belirlerseniz, konut alım kararı verirken ve zamanlama yaparken, mali faktörleri daha rahat dengeleyebilirsiniz.

Öncelikli olarak düşünmeniz gereken husus, ev alırken ödeyeceğiniz peşinat tutarıdır. Satın almayı planladığınız evin yüzde 20 - 25’i kadar bir tutarı konut kredisi alırken peşinat olarak vermeniz gerekmektedir. Bu tutarı mevcut kaynaklarınızdan veya çevrenizde karşılayabilir misiniz?

Eğer peşinatınız hazır ise, konut alımı için araştırmalarınıza başlamadan önce kendinize bir dosya hazırlayın. Bu dosyada, öncelikle yapacağınız araştırmalarda karşınıza çıkacak ev alternatiflerine ait bilgileri toplayın. Gerek gazete ve dergi ilanları, gerek emlakçı ziyaretleri, gerekse internet aracılığıyla bulduğunuz evleri dosyanıza ekleyin.

Ev almak insan hayatında birkaç kez gerçeklesen bir olaydır; acele karar verip sonra pişman olmak veya art niyetli kişiler tarafından aldatılmak istemiyorsanız iyi bir araştırmadan sonra alacağınız evi belirleyin. Satın almak istediğiniz bölge ve bu bölgenin geleceğine ilişkin farklı kaynaklardan bilgi edinin. Karar verme aşaması yaklaştığı zaman dosyanıza kredi başvurusunda kullanacağınız kendinize ait bilgileri, gelirinizi belgeleyen dokümanları, ikametgah bilgilerinizi de ekleyin. Konut almak için doğru zaman, peşinatınızın hazır olduğu ve sizin talebinize uygun bir evi bulduğunuz zamandır. Konut almak için faizlerin düşmesini, Mortgage Kanunu’nun yasalaşmasını, uygun koşulların oluşmasını beklemeyin. Faizler düştükçe ve toplumun alım gücü desteklendikçe konut fiyatları artacaktır.

Konut Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilir ?

Kredi alınacak finans kuruluşu tercihinde, faiz oranlarının yanı sıra komisyon, istihbarat ve ekspertiz ücreti, sigorta primleri gibi maliyetleri ve hizmet kalitesini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Kredi faizleri düşük olan bankaların genelde komisyon tutarları ve diğer masrafları yüksek oluyor.

Bu nedenle, sadece faiz oranlarına bakılarak banka seçimi yapılmamalı. Kredi sözleşmesi yapmadan önce, birkaç bankadan teklif alınması, aylık ödeme tutarlarının ve diğer yapılacak masrafların öğrenilerek kıyaslama yapılması faydalı olabilir. Konut kredisi vadesinin uzun olduğu düşünüldüğünde, finans kuruluşundan beklenen hizmet kalitesi, kolay ulaşım imkanları, alternatif bankacılık hizmetleri, zaman içinde ihtiyaç duyulabilecek diğer ürünlerdeki avantajları gibi konuları da dikkate almak gerekiyor. Konut kredisi alırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

• Kredi vadesini kapsayan yıllık gelir ve gider bütçesi yapılarak maksimum ne kadar taksit ödenebileceği belirlenmeli
• Bütçeye uygun bir konut seçildikten sonra, farklı bankaların kredi alternatifleri araştırılmalı.
• Konutun imar durumu ve yasaya uygunluğu incelenmeli. Gerekirse apartman yöneticileri ve eski sakinlerden bu konuda bilgi alınmalı.
• Fiyat konusunda aldanmamak için, çevredeki emlakçılardan veya bölgeye ait emlak ilanlarından rayiç bedel araştırılıp belirlenmeli.
• Finans kurumları kişinin alım gücü ve ekonomik yükümlülüklerine dikkat edeceği için özellikle kredi kartı harcamaları kontrol altına alınmalı.
• Profesyonel kurum ve uzmanlardan yararlanılmalı.

Konut Kredisi Borcu Ödenmezse Ne Olur ?

Kredinin geri ödemelerinde, iki defa üst üste taksit ödemesi yapılmadığı takdirde, tüketiciye banka tarafından beş gün içinde ihtar gönderilir. Bir aylık süre içinde ödemelerde herhangi bir değişiklik olmazsa, krediyi veren kuruluş evi satış işlemlerine başlayabilir. Satış işlemleri sonucu elde edilen gelir ana borç miktarını kapatmaya yetmezse, kalan miktar borçludan talep edilir. Konutun değeri, kalan anapara borcundan fazla olursa aradaki fark borçluya ödenir.

Benzer haberler

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.