29 Ocak 2019, Salı

HalkBank Devlet Destekli Esnaf Kredisi

Devlet Halkbank aracılığıyla esnafa ve işini büyütmek isteyenlere farklı kredi seçenekleri sunuyor. Üst limiti 200 bin liraya kadar çıkan kredide faizler %4’e kadar düşüyor.

Esnaf Kefalet Kooperatifleri (TESKOMB), kamu bankası Halkbank aracılığıyla işini büyütmek isteyen esnafa ve sanatkara çeşitli isimler altında kredi seçeneği sunuyor. Bunlar şöyle: İşletme Kredisi, Aylık Eşit Taksitli İşletme Kredisi, İskonto Kredisi, Şoför Taşıt Edindirme Kredisi, Şoför Esnafına Taşıt Onarım Kredisi ve Servis Aracı Kamyonet Yenileme Kredisi.

Söz konusu krediler, ticari kredi faizlerinin %30’ları aştığı bir ortamda, esnaf ve sanatkara %4-5 faiz oranlarıyla sunuluyor. Krediler esnafın maliyetini düşürürken, kolay ödeme seçeneğiyle cansuyu da oluyor. Bu yıl toplamda verilecek kredi miktarı 22 milyar lira. İsteyen tüm esnaf başvuru yapabilir.

Başvuru Nereye?

Vadesi 12 aydan 60 aya kadar çıkan kredilerin taksitleri aylık, 3 aylık ve 6 aylık şeklinde ödenebiliyor. Kredilerin üst limiti ise 200 bin lira. Faiz oranları da 12 aya kadar olan kredilerde %4 olurken, 12 aydan uzun vadeler %5 olarak uygulanıyor. Masraflarla yıllık maliyet %7-8’i geçmiyor. Kredinin kullandırılması için önce Esnaf Kefalet Kooperatifleri’ne başvurmak şart.

El Emeği̇ne Kolay Kredi̇

Geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutmuş el dokuma işleri, bakır işletmeciliği, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, çini ve çömlek yapımı gibi meslek kollarında faaliyet gösteren ve ‘Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi’ sahibi esnaf ve sanatkarlar ise kredi aldıklarında hiç faiz ödemeyecek. Bu işin eğitimini alıp kendi işini kurana da faizsiz kredi kullandırılacak.

Üyeli̇k Ücreti̇ Yok

Kooperatifler aracılığıyla alınan 5 yıl vadeli 100 bin lira kredinin geri ödemesi 120 bin lira. Bu kredilere 2 milyon esnafın tamamı başvurabilir. ‘Esnaf sicil kaydının’ ve ‘vergi levhası’nın olması yeterli. Başvuru yine esnafın bağlı olduğu kooperatiflere yapılıyor. Kooperatifler kredi başvurusu yapan esnaftan herhangi bir ücret talep etmiyor, ayrıca aidat da ödenmiyor.

Masrafı İade Edi̇li̇yor

Yarısı Hazine (devlet) tarafından karşılanan düşük faizli bu krediler alındığında kooperatif ve Halkbank %2’şer komisyon kesiyor. 100 bin liralık kredi için bu, toplam ‘4 bin lira masraf’ demek. Kooperatifler ayrıca kefil olup aracılık ettiği krediyi riskten korumak için ekstra %3 kesinti yapıyor. Ama kredinin son taksiti ödendiği anda %3’lük kesinti esnafa iade ediliyor.

Nelere Di̇kkat Edi̇lmeli̇?

Kooperatifler kredi alırken özellikle esnafın ipotek şartını yerine getirmesini istiyor. İpoteğin yanında ‘kefil’, ‘ticari işletme rehni’ de talep ediliyor. Esnaf ve sanatkar olmak, esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı bulunmak, iş veya ikamet yeri kooperatifin çalışma bölgesi içinde bulunmak.

Benzer haberler

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.