11 Şubat 2019, Pazartesi

Konut Almak için Beklemek Zarar Oluşturabilir

Satış Çözümleri kurucusu Soner Keleş; son günlerde konut kredisi faiz oranlarının hızla düşerek avantaj yarattığını fakat bu durumun konut fiyatlarında artışa neden olabileceğini belirterek faizlerin biraz daha düşmesi için beklemenin zarar oluşturabileceğini ifade etti.

2018 yılının ikinci yarısında aylık %3’lere kadar yükselen konut kredisi faiz oranları geçtiğimiz yıl ipotekli konut satışlarının toplam satışlar içindeki payını %20’lere geriletti. Yüksek faiz oranları, alımlar üzerinde baskı yaratırken konut üretimindeki maliyetleri de arttırdı.

Tüketicilerin ev sahibi olmalarını zorlaştıran yüksek kredi faizleri geçtiğimiz haftadan itibaren hızlı bir düşüşe başladı. Kamu bankaları ile birlikte özel bankalarında oranlarını aşağıya doğru çektiği son günlerde bazı bankalarda konut kredisi oranının aylık %1,68 seviyelerine geldiği görüldü. Uzun bir aradan sonra konut kredisi faizlerindeki düşüşün daha da devam edeceği bekleniyor.

Harekete Geçmekte Fayda Var

Faizler düştükçe, konut kredileri ucuzladıkça ev almak daha da kolaylaşıyor. Ancak kolaylaştıkça da talep artıyor ve yükselen inşaat maliyetlerine rağmen düşen konut fiyatları tekrar yükselmeye başlayabilir. Konut kredisi faiz oranları biraz daha düşsün diye beklerken, bu kez konut fiyatları yukarı gittiği için zararlı çıkma ihtimali olabilir. Dolayısıyla ev almak isteyen burada karar vermeli; fiyatlar henüz yükselmeden büyük indirimlerden yararlanarak vakit kaybetmeden konut sahibi olmak mı ya da kredi faizlerinin biraz daha inmesini bekleyerek düşük taksitler ile ev almak mı? Aslında her iki durumda da satın alma bütçesini, ödeme planını ve toplam maliyeti iyi belirleyerek harekete geçmekte fayda var.

Konut Fiyatlarının Artması Kaçınılmaz

Konut kredisi faizlerin aşağıya doğru inme evresine girdiği bu günlerde Hükümetin 31 Mart tarihine kadar geçerli olan KDV ve tapu harcı indirimi ile birlikte son 2 yıldır artan inşaat maliyetlerinin gayrimenkul fiyatlarına henüz yansımadığı bir döneme denk gelmesi, özellikle oturmak için ev almayı planlayanlara fırsat olabilir. Ancak bekle-gör dönemi devam ederse bu sefer de faizlerin düşmesi ile birlikte konut fiyatlarının tekrar artışa geçmesi kaçınılmaz olacaktır.

Benzer haberler

Kolay Kredi Başvurusu

  • 1 dakikada ücretsiz başvurun
  • Bankalardan faiz indirimi alın
  • Hiçbir riskiniz yok.